Jak przestać jeść słodycze?

Jak przestać jeść słodycze?

Jak nie jeść słodyczy?

Wielu z Was zastanawia się pewnie jak przestać jeść słodycze? Takie wyrzeczenie może pomóc nam wprowadzić nasz organizm w zdrowy styl życia.

Przede wszystkim musimy się zastanowić, czy tak naprawdę jesteśmy w stanie w 100% zrezygnować ze słodyczy? Jeśli ktoś zadałby mi takie pytanie, odpowiedziałabym bez wahania, że nie. Słodycze i cukier są wszechobecne w naszym świecie, w dżemie, napojach czy drinkach na imprezie. Wielu badaczy stwierdziło, że zasada „wszystko albo nic” jest nieefektywna i obciążająca naszą psychikę. Zamiast zadawać pytanie „jak przestać”, powinniśmy sobie zadawać pytanie „jak ograniczyć”.

Definicja słodyczy

Słodycze to wyroby cukiernicze, które charakteryzują się słodkim smakiem oraz dużą zawartością cukrów. Głównie są to produkty o stałej konsystencji, produkowane z cukru (lub słodzików) z dodatkiem mleka, wody, kakao, wiórków kokosowych i bakalii. Słodycze są najczęściej sztucznie aromatyzowane i sztucznie koloryzowane różnymi barwnikami spożywczymi. Słodycze są najczęściej przekąskami między posiłkami.

Dlaczego jemy słodycze?

Słodycze powodują szybki i gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi. Organizm w odpowiedzi doprowadza do wyrzutu insuliny w dużej ilości.

Insulina to hormon powodujący wiązanie wolnej glukozy w glikogen, która później odkłada się w wątrobie, mięśniach lub pod postacią tkanki tłuszczowej.

Im większa spożyta ilość cukru, tym większy wyrzut insuliny i tym szybciej przyczynia się to do spadku poziomu cukru we krwi, co może się objawiać jako odczuwanie głodu. Głód skłania nas natomiast do sięgania dalej po słodycze. W ten sposób możemy wpaść w błędne koło słodkości.

Jedzenie słodyczy - błędne koło

Zdrowe słodycze, czyli co jeść zamiast słodyczy

Fit słodycze mogą nas uwolnić od cukrów prostych, z których głównie składają się słodycze, na które tak bardzo mamy ochotę. Zdrowe alternatywy słodyczy stały się bardzo popularne oraz łatwo dostępne w ostatnich latach. Wiele firm na rynku coraz częściej zwraca uwagę na skład swoich produktów i stara się je dostosować do panujących trendów.

Warto zaznaczyć, że fit słodycze nie zawsze są mniej kaloryczne od normalnych, jednakże różnią się one swoją kalorycznością względem składu. Weźmy na warsztat batona i fit batona. Podstawową różnicą w składzie będą składniki odżywcze z proc. udziałem energii. W przypadku batona będą to najprawdopodobniej węglowodany, z czego większość to cukry proste, natomiast w fit batonie znajdziemy również duże ilości cukrów, natomiast w tym batonie będą to cukry złożone.

Poniżej prezentujemy fit słodkości, które spotkacie w naszych dietach: Zapiekanka z kaszy mannej oraz kokosanki. Zachęcamy do składania zamówień TUTAJ

Jak możesz zastąpić konkretne słodycze?

Poniżej prezentujemy przepis na Pudding z chia, który możecie samemu przygotować w domu.

Przepis na pudding z chia

pudding z chia przepis GetFit

Składniki:

 • 10g nasion chia (ok. 2 łyżek stołowych)
 • 100 ml mleka/napoju roślinnego
 • opcjonalnie: ksylitol
 • mus mango gotowy lub ze świeżych owoców / mus z truskawek

Przygotowanie:

 1. Przygotuj sobie mały słoiczek, w którym będziesz robić pudding.
 2. Nasiona chia zalewamy 100ml płynu oraz opcjonalnie możemy dodać ksylitolu do smaku. Polecam Wam jednak zrezygnować z dosłodzenia, ponieważ będziemy dodawać jeszcze mus, który osłodzi naturalnie pudding.
 3. Odstawiamy do lodówki na 20-30 min⏰
 4. Po tym czasie nasz pudding jest gotowy. Na górę puddingu dodajemy wybrany przez nas mus. Taki mus możecie udekorować świeżymi truskawkami, miętą i jeśli lubicie możecie jeszcze dodać pyłek pszczeli 🍓🌿🐝

Znajdź przyczynę jedzenia słodyczy

Zanim zaczniesz swoje zmiany zastanów się co może powodować to, że jesz słodycze. Nie jest to jedynie kwestia tego, że cukier uzależnia.

Dzienniczek żywieniowy czyli jak znaleźć przyczynę jedzenia słodyczy

W poznaniu przyczyny może nam pomóc dzienniczek żywieniowy. Pomoże nam on zapisywać posiłki, czas i miejsce ich spożycia oraz emocje im towarzyszące. Pamiętaj, że warto w dzienniczku zaznaczyć jaki rodzaj dnia zapisujemy, czyli czy jest to dzień treningowy, czy jest to weekend, czy dzień roboczy, czy spotykasz się ze znajomymi w tym dniu. Wszystkie te informacje pozwolą nam na dokładniejszą analizę przyczyny.

Aby ułatwić Wam badanie, przygotowaliśmy dla Was gotowy dzienniczek (w dwóch wersjach kolorystycznych), w którym łatwo i szybko zapiszecie potrzebne informacje. Zachęcamy do pobrania Dzienniczka poniżej.

Kiedy wypełnisz dzienniczek, musisz odpowiedzieć na kilka pytań:

 1. Ile wynosi kaloryczność twojej diety?
 2. Z ilu posiłków składa się twoja dieta w ciągu dnia?
 3. Gdzie i jakie okoliczności najczęściej Ci towarzyszą w trakcie jedzenia?

Zaznacz w dzienniczku sytuacje, w których zjadłeś słodycze. Zastanów się jakie czynniki mają na to wpływ. Słodycze możemy spożywać ze względu na:

 • głód fizjologiczny (zła kaloryczność diety, źle rozplanowane posiłki)
 • głód emocjonalny (złość, lęk, niepokój, stres)
 • zaspokajanie innych potrzeb fizjologicznych (niewyspanie, zmęczenie, dyskomfort)
 • nuda

Znajdź również sytuacje, w których chciałeś sięgnąć po słodycze lecz jednak tego nie zrobiłeś.

Co mogło za skutkować tym, że tak się stało? Pomyśl o alternatywach i innych rozwiązaniach niż słodycze. W przypadku stresu, złości czy zmęczenia możemy znaleźć wiele metod na zrelaksowanie się, może wypróbuj ciepłą kąpiel albo masaż. Jeśli masz problem ze złym rozplanowaniem posiłków, warto pomyśleć o przepisach szybkich i awaryjnych, aby móc je przygotować, jeśli nie miałeś czasu na przygotowanie jedzenia. Zastanów się co możesz zmienić w stylu życia, aby zmniejszyć ilość spożywanych słodyczy.

Jak ograniczyć słodycze?

Kilka prostych tricków może znacząco ułatwić Wam ograniczenie spożywania słodkości:

 • Zasada „wszystko albo nic”

O zasadzie „wszystko albo nic” wspominałam już na początku artykułu. Myślenie zero-jedynkowe  nie jest dobrym rozwiązaniem. Rezygnując całkowicie ze słodyczy, nasza zmiana może stać się zmianą krótkotrwałą. Powinniśmy się skupić na zastosowaniu elastycznej diety i wprowadzeniu trwałej zmiany w naszym sposobie żywienia.

 • Dobry plan

Załóż sobie plan i stosuj się do niego. Możesz wykonać plan na kilka miesięcy i z miesiąca na miesiąc zmniejszaj ilości, aż dojdziesz na przykład do jednej słodkości na miesiąc. Ty stawiasz sobie granice. Jeśli uważasz, że jeden słodycz to za mało zastanów się, jaki chcesz osiągnąć końcowy efekt. Stopniowo zmniejszaj ilość spożywanych słodyczy. Pamiętaj, drobnymi krokami do celu!

 • Planowanie swojej diety

Wieczorami postaraj się poświęcić 10-15 minut na zaplanowanie jadłospisu na kolejny dzień. Takie działanie pozwoli Ci na uniknięcie niezaplanowanego spożywania słodyczy. Jednym z posiłków może być fit deser, który będziesz w stanie sprawnie przygotować.

 • Nie chomikuj słodyczy, kupowanie pojedynczych słodyczy

Kupowanie słodyczy w ilościach hurtowych nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku tego postanowienia. W przypadku, gdy kupimy jednego batona w sklepie możemy mieć niemal 100% pewność, że zjemy tylko tego. W przypadku, gdy kupimy 5 batonów, jest bardzo prawdopodobnym, że nie skończymy tylko na jednym. Dlatego też nie zalecam Wam chomikowania słodyczy w naszej domowej spiżarni, tylko kupować po jednym co jakiś czas.  

 • Wsparcie najbliższych

Planujesz ograniczenie słodyczy? Powiedz o tym swojej rodzinie i przyjaciołom, o wiele łatwiej będzie Ci wytrzymać w tym postanowieniu z ich wsparciem. Uwierz, lepiej nie czuć zapachu ciasteczek mamy wydobywającego się z piekarnika. Może uda Ci się przekonać najbliższych, aby dołączyli do twojego postanowienia.

 • Świadomość składu

Większość słodyczy dostępnych na rynku nie posiada zdrowego składu, znajdziemy w nich wiele niepotrzebnych dodatków, konserwantów i emulgatorów. Zrób test i przejrzyj w sklepie etykiety słodyczy, które jesz. Posiadając świadomość składu spożywanych przez ciebie słodyczy będzie Ci łatwiej z nich zrezygnować.

 • Potknięcia się zdarzają

Wytrzymałeś tydzień i zjadłeś żelki? Nie przejmuj się, nawet najlepszym się zdarza. Musisz sobie zdać sprawę, że każdemu zdarzają się takie potknięcia. Jesteśmy tylko ludźmi i ulegamy pokusom. Ważne, aby potem się nie załamywać, tylko podnieść się i podjąć się wyzwania na nowo.

 • Aktywność fizyczna

Nie zaskoczę Was, że aktywność fizyczna gra również rolę w tym postanowieniu. Zjadłeś już tego batona i masz wyrzuty sumienia? Idź na spacer, pobiegaj, pójdź na rower, postaraj się spalić tego batona. Takie działanie pozwoli Ci na zmniejszenie stresu psychicznego wywołanego przez niedotrzymanie postanowienia.

Polecamy także nasz artykuł: co jeść, żeby schudnąć.

Przygotowała: Maria Biernacka, Stażystka Get Fit Catering

Zobacz również

28 lipca 2022
W dobie wszechobecnego dostępu do internetu nietrudno jest natknąć się na szkodliwe diety niemające żadnego poparcia w nauce lub wręcz takie, przed którymi nauka przestrzega. Niestety dezinformacja jest czymś powszechnym i dużo łatwiej jest nam zdecydować się na dietę poleconą np. przez koleżankę niż zaufać naukowym źródłom. Poza tym większość z nas uważa, że to nie dzięki zmniejszeniu podaży kalorii i większej ilości ruchu chudniemy, a dzięki eliminacji jednego z elementarnych składników odżywczych np. węglowodanów lub tłuszczy.
21 lipca 2022
W dzisiejszym wpisie przedstawimy prozdrowotne korzyści spożywania skrobi opornej, na które szczególną uwagę powinny zwrócić osoby odchudzające się oraz zmagające z insulinoopornością czy cukrzycą. Jak powstaje skrobia oporna Skrobia oporna jest jedną z frakcji błonnika pokarmowego, tzw. frakcja nierozpuszczalna. Pod wpływem ochładzania produktów skrobiowych, część zawartej w nich skrobi zmienia swoją strukturę na nieprzyswajalną (tzw. …

Skrobia oporna w diecie Więcej »

14 kwietnia 2022
Dieta wykluczająca produkty o wysokim indeksie glikemicznym powinna być odpowiednio skomponowana. Dowiedz się zatem, jakie posiłki mają niski IG!
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial