czy dieta ketogeniczna ma sens

Czy dieta ketogeniczna ma sens?

Zaczynając naszą przygodę z odchudzaniem stajemy przed ważnym wyborem – jaką dietę wybrać? Obecnie dużą popularnością cieszy się dieta ketogeniczna. Zasady samej diety są dość proste, więc duża część osób decyduje się właśnie na nią. Czytaj dalej by dowiedzieć się Dlaczego!

Czym jest dieta ketogeniczna?

Nazywamy tak dietę niskowęglowodanową,z którą dostarczamy ok. 5-10% energii z węglowodanów, ok. 10% z białka, a ok. 80-90% z tłuszczu. Jej celem jest przeprogramowanie organizmu tak, by jego głównym źródłem energii nie była glukoza, tylko ketony. Inaczej mówiąc w trakcie tej diety adaptujemy się do pobierania energii z tłuszczu, a nie z cukru. Dzięki temu nasz organizm wchodzi w stan ‘ketozy’, co daje diecie ketogenicznej wiele zalet.

Dieta ketogeniczna – wady

Podczas zastanawiania się, czy warto postawić na dietę ketogeniczną, warto mieć na uwadzę, że na początku tak radykalna zmiana jest dla organizmu nienaturalna, więc reaguje on osłabieniem, niechęcią i złym samopoczuciem. Z czasem jednak ciało zaczyna się przyzwyczajać do nowej sytuacji – czujemy się wtedy niezwykle lekko, wesoło, wręcz euforycznie!

W związku z utratą zapasów glikogenu oraz ze słabszym utrzymaniem sodu tracimy dużo wody, więc początek diety daje nam niesamowite rezultaty – czujemy się szczuplejsi, nie jesteśmy spuchnięci i po prostu chce nam się dalej chudnąć!

Zasady diety ketogenicznej

Ale, ale! Dieta ketogeniczna to nie tylko przyjemności. Wbrew pozorom, trzeba włożyć naprawdę dużo pracy w wypracowanie w sobie odpowiednich nawyków i przestrzeganie ich. Musimy się bardzo pilnować, by nie przekroczyć wymaganej ilości węglowodanów, a gdy wokół niemal wszystkie produkty żywnościowe je zawierają (nawet leki!), nietrudno o pomyłkę.

Aby z powodzeniem stosować dietę ketogenną, należy stosować się do ścisłych zasad. Istnieje cała lista produktów zakazanych, a tych dozwolonych jest ograniczona ilość.

dieta ketogeniczna zasady

Dieta ketogeniczna – dla kogo będzie najlepsza?

Jakby się nad tym zastanowić, to w przypadku większości z nas zboża oraz produkty zbożowe, ziemniaki i owoce stanowią bardzo ważny element codziennej diety. Rezygnacja z tych produktów dla niektórych może okazać się niemal niemożliwa. Może też doprowadzić do szybkiego powrotu do starej diety i w efekcie do przybrania na wadze, tzw. efektu jo-jo.

Kolejna sprawa to różnorodność. Ze względu na to, że w diecie keto mamy ograniczone możliwości w przygotowywaniu posiłków, po około 2-3 miesiącach tracimy zapał. Bogate w tłuszcz posiłki nie satysfakcjonują już tak jak na początku. Zwłaszcza że w większości przypadków podczas stosowania się do zasad diety ketogenicznej nie możemy sobie pozwolić na obiad w restauracji. Najlepiej wszystkie posiłki przygotowywać samemu lub korzystać z cateringu – tak, by mieć pewność, że nasza podaż węglowodanów nie jest przekroczona.

Dietą ketogeniczną przede wszystkim powinny się zainteresować osoby cierpiące na padaczkę, otyłość, cukrzycę, Alzheimera, Parkinsona oraz AZS. Dzięki ograniczeniu węglowodanów można chociaż częściowo uwolnić się od niektórych dolegliwości, co ułatwia leczenie. Takie posunięcie trzeba jednak w każdym przypadku omówić z lekarzem.

Czy warto być na diecie ketogenicznej?

Masz dużo wolnego czasu, zapał, lubisz gotować i nie przeszkadza Ci brak zbóż w diecie? Lubisz mieć życie pod kontrolą, nie jadasz w restauracjach i lubisz wyzwania? W takim razie ta dieta jest dla Ciebie! Zanim jednak zakasasz rękawy i weźmiesz się za przygotowywanie posiłków – zapoznaj się z naszym artykułem – dieta ketogeniczna co to ? Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej i przede wszystkim nie daj diecie zdominować Twojego życia. Realizuj swoje pasje oraz cele, spotykaj się z przyjaciółmi i po prostu ciesz się życiem!

Przygotowała: Antonina Bielecka, Stażystka Get Fit Catering

Zobacz również

28 lipca 2022
W dobie wszechobecnego dostępu do internetu nietrudno jest natknąć się na szkodliwe diety niemające żadnego poparcia w nauce lub wręcz takie, przed którymi nauka przestrzega. Niestety dezinformacja jest czymś powszechnym i dużo łatwiej jest nam zdecydować się na dietę poleconą np. przez koleżankę niż zaufać naukowym źródłom. Poza tym większość z nas uważa, że to nie dzięki zmniejszeniu podaży kalorii i większej ilości ruchu chudniemy, a dzięki eliminacji jednego z elementarnych składników odżywczych np. węglowodanów lub tłuszczy.
21 lipca 2022
W dzisiejszym wpisie przedstawimy prozdrowotne korzyści spożywania skrobi opornej, na które szczególną uwagę powinny zwrócić osoby odchudzające się oraz zmagające z insulinoopornością czy cukrzycą. Jak powstaje skrobia oporna Skrobia oporna jest jedną z frakcji błonnika pokarmowego, tzw. frakcja nierozpuszczalna. Pod wpływem ochładzania produktów skrobiowych, część zawartej w nich skrobi zmienia swoją strukturę na nieprzyswajalną (tzw. …

Skrobia oporna w diecie Więcej »

14 kwietnia 2022
Dieta wykluczająca produkty o wysokim indeksie glikemicznym powinna być odpowiednio skomponowana. Dowiedz się zatem, jakie posiłki mają niski IG!
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial