Śniadanie najważniejszym posiłkiem dnia

Szybkie tempo życia powoduje, że wielu z nas nie spożywa pełnowartościowego śniadania, które jest podstawą dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Procentowy udział energii z poszczególnych posiłków często w dietach rozkłada się następująco: śniadanie 25-30%, II śniadanie 10%, obiad 30-35%, podwieczorek 5-10%, kolacja 20%. Jednak jest to tylko pewien wzorzec, którym możemy się posiłkować. Wielkość i wartość kaloryczną poszczególnych posiłków powinniśmy dopasować do naszego stylu życia. Jeżeli wstajemy bardzo wcześnie, to może być nam trudno zjeść obfite śniadanie, natomiast już około godziny 9.-10.00 jak najbardziej zjemy coś bardziej treściwego. Wówczas 10% energii z pierwszego posiłku, a około 25% z II śniadania może być dobrym rozwiązaniem. Innym przykładem może być spożywanie obiadu w domu koło godziny 17. Raczej nie będzie dobrym pomysłem skumulowanie 3 kolejnych posiłków (obiadu, podwieczorku i kolacji) wieczorem. W takiej sytuacji także potrzebne jest indywidualne podejście i rozkład posiłków, tak aby większość energii była dostarczona w pierwszej połowie dnia, a obiad o 17. lekki, sycący  i dobrze zbilansowany.

A co z osobami które pracują w nocy? Czy to znaczy, że czeka ich całonocna głodówka? Bez obaw, w czasie nocnej pracy również należy równomiernie dostarczyć organizmowi energii, wyodrębnić posiłki główne i przekąski z zachowaniem przerw. I jeszcze jedna ważna zasada: swój dzień zaczynamy zawsze od śniadania. Nawet gdy obudzimy się o godzinie kiedy zwyczajowo jemy małą przekąskę, należy zjeść pełnowartościowy posiłek.

Opracowała: Agnieszka Kula, Dietetyk

W poniższej galerii zobaczycie nasze smaczne i pełnowartościowe śniadania. Warszawa, Pruszków, okolice – zamów dieta pudełkowa Get Fit już dzisiaj TUTAJ

Jabłkowa polenta z jogurtem truskawkowym i owocami oraz Pełnoziarniste rollsy naleśnikowe z łososiem wędzonym i fetą z mini sałatką i sosem czosnkowym

Pełnoziarnista kanapka z kurczakiem, barbecue i warzywami oraz Bułeczka drożdżowa z siemieniem lnianym i żurawiną z kakaowym twarożkiem i arbuzem

Zobacz również

28 lipca 2022
W dobie wszechobecnego dostępu do internetu nietrudno jest natknąć się na szkodliwe diety niemające żadnego poparcia w nauce lub wręcz takie, przed którymi nauka przestrzega. Niestety dezinformacja jest czymś powszechnym i dużo łatwiej jest nam zdecydować się na dietę poleconą np. przez koleżankę niż zaufać naukowym źródłom. Poza tym większość z nas uważa, że to nie dzięki zmniejszeniu podaży kalorii i większej ilości ruchu chudniemy, a dzięki eliminacji jednego z elementarnych składników odżywczych np. węglowodanów lub tłuszczy.
21 lipca 2022
W dzisiejszym wpisie przedstawimy prozdrowotne korzyści spożywania skrobi opornej, na które szczególną uwagę powinny zwrócić osoby odchudzające się oraz zmagające z insulinoopornością czy cukrzycą. Jak powstaje skrobia oporna Skrobia oporna jest jedną z frakcji błonnika pokarmowego, tzw. frakcja nierozpuszczalna. Pod wpływem ochładzania produktów skrobiowych, część zawartej w nich skrobi zmienia swoją strukturę na nieprzyswajalną (tzw. …

Skrobia oporna w diecie Więcej »

14 kwietnia 2022
Dieta wykluczająca produkty o wysokim indeksie glikemicznym powinna być odpowiednio skomponowana. Dowiedz się zatem, jakie posiłki mają niski IG!
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial