kalendarz sezonowości warzyw i owoców

Kalendarz sezonowości warzyw i owoców

Dzięki kierowaniu się sezonowością warzyw i owoców, możemy delektować się najbardziej soczystymi, najpyszniejszymi, pełnymi wartości odżywczych oraz najtańszymi warzywami i owocami na rynku.

Aby polepszyć swoje samopoczucie, warto odżywiać się zgodnie z tym jakie produkty oferuje nam dany miesiąc czy pora roku. Produkty takie mają najwięcej wartości odżywczych, czyli makroskładników, witamin, składników mineralnych czy innych substancji aktywnych, które bardzo wspomagają pracę ludzkiego organizmu. Sezonowe warzywa i owoce zostały zebrane podczas ich naturalnego cyklu wzrostu i dojrzewania. Zatem potrzebują one dużo mniej nawozów i innych chemicznych substancji wspomagających wzrost lub kompletnie ich nie potrzebują! A na tym nam najbardziej zależy – by spożywać produkty naturalne.

Sezonowość warzyw i owoców

Dzięki sezonowemu kupowaniu owoców i warzyw, możemy dużo zaoszczędzić. Przede wszystkim dlatego, że określonego produktu jest dużo na rynku, zatem ceny są bardziej konkurencyjne. Kolejnym powodem jest to, że produkty pochodzą od lokalnych dostawców i nie muszą wędrować pół świata, by trafić na nasz talerz. Warto zapoznać się z kalendarzem sezonowości warzyw i owoców.

Kalendarz warzyw i owoców sezonowych

Zatem np. zimą najlepszy jest sezon na: jabłka, gruszki, buraka ćwikłowego, brukselkę, kapustę czy warzywa korzeniowe. Wiosną (oprócz wyżej wymienionych) pojawiają się nowalijki takie jak: sałata, rzodkiewka, pomidory, ogórek, szczypiorek, cebula dymka. Już w maju zaczynają się pojawiać truskawki, agrest, szparagi. Lato to prawdziwe bogactwo owoców – wiśnie, czereśnie, maliny, borówki, porzeczki, brzoskwinie, jagody, jeżyny, morele, śliwki. Natomiast jesienią sięgajmy po gruszki, jabłka, pigwę, śliwki, winogrona, bakłażany, brokuły, buraki, cukinię, cykorię czy dynię.

Opracowała: Hanna Antosiewicz, Stażystka Get Fit Catering

W cateringu dietetycznym Get Fit korzystamy z sezonowości warzyw i owoców. Poniżej przedstawiamy smakołyki, które serwujemy w cateringu dietetycznym Get Fit w Warszawa, Pruszków, Piaseczno i okolice. Zamów naszą zbilansowaną dietę pudełkową już teraz! Poznaj różne warianty takie jak dieta standardowa czy dieta oczyszczająca.

Pełnoziarnista quesadilla z camembertem, szpinakiem i warzywami z salsą pomidorową oraz Malinowa ryżanka na mleku roślinnym z owocami

Fit sałatka z pieczoną cieciorką, granatem, pieczonym jabłkiem i dressingiem oraz Tacos z indykiem i guacamole

Zobacz również

28 lipca 2022
W dobie wszechobecnego dostępu do internetu nietrudno jest natknąć się na szkodliwe diety niemające żadnego poparcia w nauce lub wręcz takie, przed którymi nauka przestrzega. Niestety dezinformacja jest czymś powszechnym i dużo łatwiej jest nam zdecydować się na dietę poleconą np. przez koleżankę niż zaufać naukowym źródłom. Poza tym większość z nas uważa, że to nie dzięki zmniejszeniu podaży kalorii i większej ilości ruchu chudniemy, a dzięki eliminacji jednego z elementarnych składników odżywczych np. węglowodanów lub tłuszczy.
21 lipca 2022
W dzisiejszym wpisie przedstawimy prozdrowotne korzyści spożywania skrobi opornej, na które szczególną uwagę powinny zwrócić osoby odchudzające się oraz zmagające z insulinoopornością czy cukrzycą. Jak powstaje skrobia oporna Skrobia oporna jest jedną z frakcji błonnika pokarmowego, tzw. frakcja nierozpuszczalna. Pod wpływem ochładzania produktów skrobiowych, część zawartej w nich skrobi zmienia swoją strukturę na nieprzyswajalną (tzw. …

Skrobia oporna w diecie Więcej »

14 kwietnia 2022
Dieta wykluczająca produkty o wysokim indeksie glikemicznym powinna być odpowiednio skomponowana. Dowiedz się zatem, jakie posiłki mają niski IG!
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial